GuideFoot - Learn Together, Grow Smarter. Logo

Questions in Grade Middle-school

πŸ“ Answered - Which line from the novel is an example of dialect? A. "Something is thereβ€”something!" B. "Well, here you are." C. "Nothing of the sort." D. "I see tha's got back," he said. "An' tha's browt th' young 'un with thee."

πŸ“ Answered - Lauren jogs at a rate of 2 miles every \(\frac{2}{5}\) hour. What is her unit rate?

πŸ“ Answered - How did the feudal system increase William's control over England?

πŸ“ Answered - Here are the ingredients to make 12 shortcakes: - 50g of sugar - 200g of butter - 200g of flour - 10ml of milk Liz makes some shortcakes. She uses 25ml of milk. How many shortcakes did Liz make? --- Robert has: - 500g of sugar - 1000g of butter - 1000g of flour - 500ml of milk Work out the greatest number of shortcakes Robert can make.

πŸ“ Answered - According to the scores on the last math test, 80%, or 20 students, in the class received an A. Find the number of students in the entire class.

πŸ“ Answered - Four boxes of pencils cost $5. 1. Write an equation that represents the total cost, \( y \), for \( x \) boxes of pencils. 2. What is the slope of the equation? 3. What does the slope represent? Interpret the slope. Please show all work and provide reasoning.

πŸ“ Answered - A friend is training for a marathon. She can run 4 miles in 28 minutes. Assume that she runs at a constant rate. Write an equation to represent \( y \), the distance your friend can run in \( x \) minutes. Please show all work.

πŸ“ Answered - The coordinates of a square are (3, 2), (8, 2), (8, 7), and (?, ?). Find the missing coordinate.

πŸ“ Answered - In a sale, there is 25% off on all prices. A TV costs Β£90 in the sale. How much was it before the sale?

πŸ“ Answered - At a music store, the price of a set of speakers is $245, plus the sales tax of 6.5%. What is the total cost of the speakers, including the sales tax?