GuideFoot - Learn Together, Grow Smarter. Logo

Questions in Grade Middle-school

📝 Answered - Twelve eggs cost $2.09. How much would 18 eggs cost?

📝 Answered - An ice cream factory makes 270 quarts of ice cream in 2 hours. How many quarts could be made in 12 hours? What was the rate per hour?

📝 Answered - Help with this task it's confusing can u explain how you got the answer

📝 Answered - The function \( f \) has a domain of \{1, 3, 5, 7\} and a range of \{2, 4, 6\}. Could \( f \) be represented by \{(1, 2), (3, 4), (5, 6), (7, 2)\}? Justify your answer.

📝 Answered - A jet travels 460 miles in 5 hours. At this rate, how far could the jet fly in 15 hours? What is the rate of speed of the jet?

📝 Answered - What is 6 over 25 as a percentage?

📝 Answered - What is an equation that is true for every value?

📝 Answered - can you answer the questions below

📝 Answered - Complete the standard form of the equation \(-3y = 8 - 4x\). ____x + ____y = 8

📝 Answered - Which answer shows this equation in standard form? \[ 6 - 2(x - y) = -3x + 5 \] A. \( x + 2y = -1 \) B. \( x + 2y = 1 \) C. \( x - 2y = 1 \) D. \( -5x + 2y = -1 \)