GuideFoot - Learn Together, Grow Smarter. Logo

In Mathematics / Middle School | 2014-11-30

One patterned blue fabric sells for $15.00 every two yards, and another sells for $37.50 every five yards. Do these fabrics have the same unit cost?

Please explain your answer.

Asked by MeganM

Answer (3)

All we need to do is to find out how much is worth one yard in both fabrics, so we divide $15.00 by 2 and $37.50 by 5:
$15.00 รท 2 = $7.50 per yard $37.50 รท 5 = $7.50 per yard
As both prices per yard are the same, the answer is: Yes, these fabrics have the same unit cost.

Answered by SlowZasob | 2024-06-10

The two fabrics have the same unit cost of $7.50 per yard. ;

Answered by Qwangel | 2024-06-18

Both fabrics have the same unit cost of $7.50 per yard, as calculated by dividing their prices by the respective lengths they cover. Therefore, they are equally priced per yard. You can choose either fabric based on your preference since the cost is the same.
;

Answered by Qwangel | 2024-10-15